MEGAPENSJA.PL

Mega Pensja - zarabianie w internecie

Pogoda

poniedziałek, 26 września 2011

Uzdatnianie wody we własnym domu?

Procesy uzdatniania wody

Źródłem wody użytkowej, która dostępna jest w naszych kranach, są miejskie wodociągi. Nie zawsze jednak jej jakość spełnia nasze wymagania. Aby ocenić sanitarny standard wody, należy zlecić badanie terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Nie ma możliwości, aby wykonać je samemu. Eksperci jednak z pewnością przy okazji badania zapytają nas o cechy wody, jakie zaobserwowaliśmy, jak i jej ewentualny wpływ na nasz organizm....

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Koszt koniecznych dla prawidłowej oceny wody, badań fizyko-chemicznych i bakteriologicznych, to około stu złotych. Woda użytkowa powinna spełniać kryteria określone przez MZiOS (Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej) z dnia 4 maja 1990 r. (Dz. U. nr 35, poz. 205).

Wykonanie badań zdatności wody jest absolutnie konieczne, gdy korzystamy z własnego ujęcia (studni). Po pierwsze więc należy stwierdzić, czy w jego pobliżu nie znajdują się widoczne źródła zanieczyszczenia (doły kloaczne, wylewiska odpadów, składowisk materiałów chemicznych itp.).
W najgorszym wypadku okazać się może, że woda wymaga poprawy zarówno w składzie chemicznym, jak i właściwościach fizycznych. Najczęściej jest to zalecane odżelazienie, odmanganianie i usuniecie niepożądanego zapachu i zabarwienia.
W przypadku studni, należy stwierdzić, czy zanieczyszczenia nie mają charakteru przejściowego, wówczas bowiem okazać się może, że wystarczy przepompowanie studni i przepłukanie instalacji.
Aby pozbyć się żelaza i manganianu należy zastosować bardziej skomplikowane procesy. Po pierwsze – katalityczny, w efekcie którego utleniony mangan i żelazo ulegną filtracji. Po drugie – wymiana jonowa. W jej wyniku jony żelaza i magnezy zamieniane są na jony sodowe, które są całkowicie obojętne dla zdrowia.
Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu wody wymaga przeprowadzenia absorpcji z użyciem aktywnego węgla.
Pozbycie się najgroźniejszych dla zdrowia, bakteryjnych zanieczyszczeń, wymaga zastosowania dezynfekcji przepływowej. Dokonuje się jej za pomocą promieni UV 254 nm.
Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma sposobu na jednorazowy i szybki proces uzdatniania wody. Konieczne jest przeprowadzenie kilku cząstkowych procesów. Zaliczamy do nich napowietrzanie w celu utlenienia żelaza i manganu, filtrację, która zatrzymuje żelazo i mangan, absorpcję, zmniejszanie poziomu kamienia i dezynfekcję.
To, w jakim stopniu oczyszczanie wody będzie efektywne, zależne jest przede wszystkim od skuteczności właśnie procesów cząstkowych. Uzdatnianie wody najlepiej zlecić więc fachowcom, choć możliwe jest również samodzielne oczyszczanie, z użyciem odpowiednich urządzeń. Wówczas nie będziemy jednak mieli gwarancji, że procesy zostały przeprowadzone z sukcesem efektu końcowego.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz